baza wiedzy

Relacja z konferencji „Kulturalnie o SEO” 2024. Część II

Chcesz zdobyć przewagę nad konkurencją?

Tam, gdzie kultura spotyka SEO, otwierają się nowe drzwi do zrozumienia, jak unikalne treści, AI i wartości mogą kształtować przyszłość internetowej widoczności. Zapraszamy na drugą część relacji z konferencji pełną zagranicznych wskazówek i wiedzy ekspertów! 


Przepis na sukces AI

W drugiej części Adam Chronister pokazał nam prompty z innej perspektywy – jako przepisy, receptury na osiągnięcie celu. Zwrócił uwagę na zjawiska prompt hijacking i prompt stacking, a także pokazał nam prosty sposób na automatyzację planowania treści za pomocą Google Sheets i GPT. 

Prelegent wskazał, że prompty stanowią kluczowe narzędzie dla SEO, pozwalając na generowanie spersonalizowanych i angażujących materiałów i wcale nie trzeba być mistrzem w prowadzeniu dialogu Z GPT.

Zaznaczył, że istnieje możliwość kupowania gotowych promptów, które są specjalnie projektowane, aby odpowiadać na konkretne potrzeby kampanii. Warto jednak zwrócić uwagę na elastyczność tego rozwiązania, poprzez opcję pożyczania lub adaptacji istniejących promptów do własnych, unikatowych wymagań. Jeśli coś gdzieś działa, dlaczego się tym nie zainspirować?

Dzięki temu, marketerzy i twórcy treści mogą nie tylko oszczędzać czas, ale również eksperymentować z różnorodnymi podejściami, aby najlepiej zaangażować swoją publiczność. 

Wniosek? Automatyzacja zadań nie musi być skomplikowana i pracochłonna. A jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel, prawdopodobnie gdzieś jest prompt, który Ci to umożliwi – wystarczy go zaadaptować i dostosować do swoich potrzeb. 

Sematic SEO nie taki straszny jak go malują 

Pavel Klimakov zwrócił uwagę na Semantic SEO i rozłożył go na czynniki pierwsze, uświadamiając, że tekst na stronie nie jest płaski i linerany. To blok 3D zbudowany z kilku części, których kolejność, organizacja i znaczenie jest fundamentalne dla wyników SEO.

To zagadnienie bardzo fajnie łączy się z webwritingiem, który patrzy na content jako na ustrukturyzowaną całość złożoną z wielu elementów – ich hierarchia, kolejność i zawartość ma ogromne znaczenie dla realizacji celów i percepcji użytkownika. 

Obecne działania SEO-Contentowe mocno bazują na dopasowywaniu się do intencji usera – tego, czego on tak naprawdę oczekuje i potrzebuje. Google przypomina nam o tym na każdym kroku w swoich algorytmach. Jak zatem działać, opierając się na semantyce w wyszukiwarce?

Pavel wskazał na jedną z moich ulubionych taktyk, jeśli chodzi o tworzenie contentu: mapa semantyczna. Zacznij od identyfikacji swojego biznesu, produktu, usługi, zastanów się, czego użytkownicy szukają na ten temat i czy konkurencja odpowiada na ich potrzeby? 

WSKAZÓWKA OD TRUST LUNA

W niektórych branżach nie zawsze to, czego szukają użytkownicy, będzie łatwe do zbadania. Warto jednak pamiętać, że brak fraz kluczowych na dany temat nie oznacza, że ten obszar nie interesuje usera. Często użytkownicy poszukują odpowiedzi na pytania, na których odpowiedzi wiedzą, że nie znajdą w Google. Bywa, że użytkownicy szukają informacji poprzez np. bezpośredni kontakt ze sklepem, czy handlowcem – bardzo częsty przypadek szczególnie w branży B2B. I właśnie tu jest Twoja szansa nie tylko na pokrycie contentowe strony, ale także na wyróżnienie się wśród konkurencji. 

Wniosek? Semantic = meaning. Zrozumienie znaczenia, które stoi za słowami, sformułowaniami, a także za strukturą jest kluczem do sukcesu treści. 

Case Study AI, jakich mało

Julian Goldie podzielił się swoim sukcesem (i eksperymentami) połączenia strategii SEO i czatu GPT, które przyczyniły się do imponującego wzrostu ruchu. 

trust luna na konferencji

Jedna z prostszych, ale skutecznych porad od Juliana: always invert. Nieważne, z jakim wyzwaniem, problemem czy zadaniem się spotykasz, zawsze warto odwrócić sytuację – spojrzeć na nią pod innym kątem. Ja pójdę o krok dalej i powiem: postaw na współpracę. Obiektywne spojrzenie drugiej osoby na problem, tekst czy wynik, zawsze wniesie wartość do Twoich działań. Nawet jeśli Twoją drugą „osobą” będzie czat GPT. Nie używasz AI do tworzenia treści? Wciąż możesz – i powinieneś – poprawić i zoptymalizować content – a to, jak to zrobić skutecznie to Goldie ma doskonały przepis. 

Julian użył świetnej metafory, mówiąc, że każdy specjalista SEO jest rzeźbiarzem – a za każdym contentem może kryć się najlepszy wynik rankingowy. Trzeba go tylko odkryć i ukształtować. W tych działaniach nie należy zapominać o jednym – praca SEO-wca nie kończy się na pozyskaniu ruchu. Trzeba ten ruch przekształcić w leady, a każdy content odpowiednio zbudowany może być lead magnetem. 

Mało tego, Julian Goldie udostępnił najlepsze narzędzia i prompty, których używa, by podnieść jakość działań SEO – czas więc zabrać się za testowanie. 

Wniosek? Współpraca człowieka i AI to droga do innowacji i rozwoju, pozwalająca na rozwiązanie problemów, które wydawały się dotąd nieosiągalne, oraz na osiągnięcie efektywności i dokładności w zadaniach, które przekraczają ludzkie możliwości.

Author Photo
Agnieszka Surówka

Content Manager w Trust Luna. Content marketing to dla niej okazja, by łączyć kreatywną moc słowa z analizą danych. W pracy ceni sobie dobrą organizację i pracę zespołową. Z marketingiem jest związana od 2018 roku, gdzie zaczynała w obszarze SEO. Prywatnie miłośniczka fotografii, jogi i górskich wędrówek.

Zobacz również

Relacja z konferencji „Kult...
Zbliżamy się do końca relacji z Kulturalnie o SEO, ale… last but not least: czyli jak rankować na pierwszym miejscu, czym jest współczesny PR i jak na tym wszystkim budować...
Czytaj więcej
Relacja z konferencji „Kult...
„Kulturalnie o SEO”, w swojej trzeciej odsłonie, zgromadziło ekspertów i pasjonatów z całego świata, otwierając przed nami drzwi do przyszłości marketingu internetowego w d...
Czytaj więcej
Link building a content mar...
Wygenerowałeś lub napisałeś tekst, nie zwracając zbyt dużo uwagi na zawartość i opublikowałeś go na portalu z odnośnikiem do swojej strony, ale efekty są raczej marne? To n...
Czytaj więcej
KONTAKT

Gotowy na współpracę?

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na poprawę widoczności Twojej marki w internecie, chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie, czy potrzebujesz skutecznych strategii contentowych i link buildingowych – jesteśmy tu, aby pomóc.
Wypełnij formularz
  Trust Luna
  UL. FRANCISZKA BARCZA 50G/99,
  10-685 OLSZTYN

  NIP: 7393981405
  REGON: 524774322
  Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
  Zarejestruj sięZaloguj się
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram