Prężnie rozwijasz swoje działania e-commerce, tworzysz artykuły na bloga dopasowane do profilu branży, ale nie dostrzegasz, aby publikacje generowały większy ruch na stronie, a w efekcie – większą sprzedaż? A może właśnie zaobserwowałeś, że Twoi konkurenci niebezpiecznie przyspieszają ze swoimi działaniami online? W każdym przypadku warto zatrzymać się na kilka chwil i wykonać podstawową analizę, dzięki której nawet niszowa marka może stać się liderem w swojej dziedzinie. Podstawą, w tym przypadku, mogą okazać się wykorzystywane w treściach blogowych słowa kluczowe.
Słowa kluczowe to wyrażenia, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę, chcąc poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące go pytania, zagwozdki, znaleźć wymarzony produkt, bądź odnaleźć usługę, która spełni wszystkie jego wymagania. W ten sposób poszukuje wyjaśnień, wskazówek, a nawet rozwiązań swoich problemów. Naturalne jest więc to, że będzie poszukiwać rozwiązań, najlepiej dopasowanych do jego zapytania – a te najczęściej pojawiają się już na pierwszej pozycji, jaka wyświetla się w wyszukiwarce. Dzięki temu nie tylko odwiedzi stronę blogową, ale możliwe, że też zapozna się z ewentualną ofertą marki, jej produktami bądź usługami, a z czasem stanie się jej oddanym klientem.
Jednak jak zrozumieć, co może być wyszukiwane przez użytkowników i kolejno sprawić, że odwiedzą właśnie Twoją stronę? Podstawowym krokiem jest analiza. Nie będzie ona jednak skuteczna, jeśli nie określisz swojej grupy docelowej, jej problemów i tego, co może skłaniać ją do wyszukiwania fraz, na które będzie pozycjonować się konkretna strona oraz blog. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki cel mają spełniać treści – zwiększać ruch, kreować konkretny wizerunek marki, a może sprzedawać?
Wiedząc, czego oczekujesz od strony blogowej, mogłoby się wydawać, że możesz już przejść do samego sedna, jakim jest analiza słów kluczowych. Między tymi etapami znajduje się jednak jeszcze jeden, bardzo istotny element, czyli po prostu temat. Czy pies może jeść kurczaka? Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Ile minut gotuje się jajko na miękko? Wszystko to definiuje stronę, w którą będzie docelowo zmierzać Twoja analiza. Dopiero później możesz przejść dalej – do doboru konkretnych fraz, odwołujących się do tematu bądź niszy, liczby miesięcznych wyszukiwań czy też poziomu konkurencji. Jednocześnie, warto optymalizować swoją pracę – sprawdź, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twoja konkurencja, jaki średni ruch osiąga na danym artykule, jakie kwestie nie zostały poruszone w treści, a wiesz, że sam mógłbyś je rozwinąć.
Określenie właściwych słów kluczowych, może stać się gwarancją, że Twoje treści trafią do odpowiednich odbiorców. Frazy są swoistym pomostem, łączącym Twoją markę z użytkownikiem internetu. Dzięki świadomemu wykorzystaniu keywordów ułatwiasz odbiorcy odnalezienie Twojej marki. Skup się więc na trafności – będzie miała ona bezpośredni wpływ na odbiór tekstów. Jeśli wykorzystasz słowa kluczowe, które nie są powiązane z tematyką całej strony, nie dotrzesz do właściwych odbiorców, a co za tym idzie – nie osiągniesz wyznaczonych sobie celów i przyczynisz się (nawet nieświadomie) do wzrostu współczynnika odrzuceń domeny.
Odkrywając moc, jaką niesie ze sobą content marketing, na każdym kroku musisz pamiętać, że te działania nie przyniosą efektów natychmiast. To proces, którego założenia mogą – a nawet muszą – być dostosowane do wyznaczonych celów. Wzrosty, spadki, nieustanna rywalizacja, coraz nowsze rozwiązania i formy contentu – wszystko to wpływa na odbiór Twoich treści. Czasami warto jednak skupić się na podstawach i świadomym wykorzystaniu słów kluczowych. Co więcej, mimo że obecność fraz w treściach blogowych często jest wykorzystywana z myślą o robotach indeksujących, nie zapominaj, że treści będą też czytane przez człowieka – skup się na jego intencji i celach.
Mimo że nie zaobserwujesz natychmiastowych wzrostów ruchu na swoim blogu, będą to działania długofalowe. Koncentrując się na contencie, inwestujesz w przyszłość swojego serwisu – poprawę widoczności, wyższe pozycje w wyszukiwarce, wzrost zaangażowania użytkowników czy nawet zwiększoną konwersję.
Powinieneś używać zdywersyfikowanych słów kluczowych, aby docierać do różnorodnych odbiorców, na każdym etapie ścieżki zakupowej. Istnieją różne rodzaje keywordów, które możesz wykorzystać w swojej strategii. Pamiętaj jednak, że ich kategorie często mogą się pokrywać.
W narzędziach nie pojawiają się żadne słowa kluczowe związane z potencjalnym tematem? To nie problem. Przede wszystkim słuchaj swoich klientów – jeśli wiesz, że grupa docelowa ma problem z konkretnym zagadnieniem, śmiało stwórz wartościowy artykuł właśnie na ten temat, mimo że nie znalazłeś odpowiednich keywordów. Nie obawiaj się komunikacji z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi np. za sprzedaż Twoich usług – zapytaj, jakie są największe zagwozdki bądź bolączki grupy docelowej. Takie osoby mogą okazać się cennym źródłem informacji i inspiracji. Co więcej, dzięki wdrożeniu tego typu rozwiązań, zoptymalizujesz pracę innej osoby, na blogu odczujesz wzrost sesji i jednocześnie staniesz się ekspertem w branży – nie tylko dzięki doskonałej obsłudze klienta.
Stały ruch i zaangażowanie przez długi czas – właśnie to możesz osiągnąć, decydując się na tworzenie treści evergreenowych. Będą one uniwersalne i nie będą tracić swojego potencjału pomimo zmieniających się trendów. Do tego typu treści zaliczają się np. poradniki, instrukcje, artykuły edukacyjne czy wskazówki. Oczywiście wśród treści evergreenowych mimo wszystko pojawia się pojęcie sezonowości – przykładowo, artykuł poświęcony czyszczeniu butów zamszowych będzie generować ruch przez cały rok, podczas gdy tekst „Jak ubrać się na komunię?” będzie najchętniej odwiedzany wiosną. Mimo to zadbasz o to, że oba typy będą przyciągać użytkowników.
Cenną wskazówką może być jednak to, że nawet treści evergreenowe czasami będą wymagać aktualizacji, m.in. w związku ze zmieniającymi się trendami – w 2024 roku modne mogą być sukienki w grochy, gdy w 2025 będą królować cekiny. Dzięki takiemu zabiegowi i aktualizacji słów kluczowych, co roku będziesz przyciągać nowych odbiorców.
Rozpoczynając poszukiwania fraz na bloga, dobrą taktyką w pierwszym kroku będzie przygotowanie fundamentów, którymi w tym przypadku będą konkretne tematy bądź całe klastry tematyczne. Nieustannie istotne będzie jednak to, by były to obszary powiązane z profilem działalności biznesu. Na każdym etapie pamiętaj jednak, by nie powielać tematyki, która już została omówiona na blogu, ponieważ może to doprowadzić do kanibalizacji podstron i jednoczesnego osłabiania swoich działań, niż wznoszenia ich na wyższy poziom. Co więcej, w tym momencie możesz wykonać przegląd działań konkurencji – dowiedzieć się, jakie artykuły pojawiają się na innych blogach i po prostu zainspirować się do tworzenia podobnych, a nawet lepszych wpisów.
Tak przygotowany plan możesz rozwijać – przejdź zatem do takich narzędzi jak Google Keyword Planer czy Ahrefs, gdzie odkryjesz potencjał ruchu konkretnych fraz. Wskaźnik ten dodatkowo może stać się dla Ciebie drogowskazem, dzięki któremu nadasz priorytet tworzenia i publikacji.
WSKAZÓWKA Oprócz popularnych słów kluczowych zwróć uwagę na frazy long-tail, które mogą być bardziej konkretne i skuteczniej przyciągać ruch na Twoją stronę. Na przykład, zamiast wykorzystywania frazy „dieta”, możesz sięgnąć po „podstawy diety wegańskiej dla początkujących”. |
Skuteczne wykorzystanie słów kluczowych w treściach blogowych jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w zakresie organicznego pozycjonowania się w wyszukiwarkach oraz przyciągania odpowiedniej grupy czytelników. Jednakże, aby zbudować strategię, która rzeczywiście przyniesie pożądane wyniki, należy podchodzić do tego procesu z rozwagą i zrozumieniem. Wdrożenie kilku dobrych praktyk wykorzystywania słów kluczowych w treściach blogowych wymaga nie tylko znajomości podstaw, ale także głębszego zrozumienia mechanizmu. Co możesz wdrożyć w swoich działaniach, chcąc jeszcze bardziej zbliżyć się do sukcesu?
Mnogość form towarzysząca słowom kluczowym może sprawiać, że nie tylko twórca treści może czuć się nimi przytłoczony, ale też czytelnik. Zapełnianie treści bloga dużą liczbą słów kluczowych, czyli keyword stuffing, to – niestety – przepis na negatywny odbiór artykułu, wyeliminowanie użyteczności i wartości dla czytelnika. Co więcej, takie działania mogą zostać negatywnie odebrane również przez algorytmy wyszukiwarek, a w efekcie – obniżyć wartość domeny.
Warto stawiać na synonimy i frazy pokrewne. Dzięki temu treść będzie o wiele bardziej zróżnicowana i naturalna, a jednocześnie wciąż będą pojawiać się w niej istotne frazy. Słowa kluczowe powinny być więc subtelnie wplecione w treść, tak aby nie zakłócać przekazu i nie odciągać uwagi od głównego tematu.
Naturalność w treściach blogowych to nie tylko kwestia SEO, ale również kluczowy element budowania zaangażowania czytelników i autorytetu w branży.
Naturalność jest połączona z kilkoma zasadami, które warto wdrożyć, szczególnie w kontekście niektórych „problematycznych” wyrażeń. Pamiętając jednak o strukturze samego tekstu, czytelniku i o wyszukiwarce. Warto zacząć od samego tytułu, który nie tylko powinien przyciągać uwagę, ale też zawierać najważniejszy dla tekstu keyword. Słowa mogą również pojawiać się w nagłówkach, akapitach oraz w postaci list punktowanych, które jednocześnie zwrócą na siebie większą uwagę czytelnika.
WSKAZÓWKA Chcesz wykorzystać frazę, która w narzędziu zawiera błędy ortograficzne? Nic straconego – wykorzystaj ją w poprawnej formie. Fraza może zostać rozdzielona znakami interpunkcyjnymi, odmieniona czy nawet zmodyfikowana poprzez dodanie do jej struktury słów pochodnych. |
Aktualizowanie treści i dodawanie do nich nowych fraz kluczowych może pomóc w zwiększeniu widoczności Twojego bloga. Algorytmy wyszukiwarek stale ewoluują – tak, jak wymagania użytkowników. Dlatego regularne dostosowywanie treści do zmieniających się trendów i preferencji jest kluczowe dla utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Systematyczna aktualizacja treści pozwala na utrzymanie ich aktualności i atrakcyjności. Dodawanie nowych informacji, przykładów, case studies czy opinii sprawia, że treści są bardziej wartościowe i bardziej atrakcyjne dla użytkowników.
W 2023 roku stworzyłeś tekst o trendach modowych na nadchodzące lato? Wracaj do treści również w kolejnych latach – trendy zmieniają się tak samo, jak wyszukiwane słowa kluczowe.
Połączenie long-tailowych fraz z uwzględnieniem intencji czytelnika to wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, większy ruch na blogu i więcej sukcesów. Uwzględniając te czynniki, nie zapominając o naturalności treści, warto tworzyć jeden, odpowiednio zoptymalizowany tekst wyczerpujący temat, niż rozdzielać treść na kilka wpisów. Im więcej słów kluczowych powiązanych z tematem wykorzystasz w jednym artykule, tym lepiej.
Jeden wpis nie musi pozycjonować się na jedno słowo kluczowe, ale nawet i na setki.
Wykorzystując w swoich treściach blogowych odpowiednie frazy, przyczynisz się do lepszego pozycjonowania swojej strony, zwiększenia na niej ruchu czy ułatwisz osobie tworzącej teksty ich kreację. Czy trendem można jednak określić oczywistości? Coraz większe znaczenie ma analiza intencji użytkownika. Obecnie nie wystarczy jedynie umieszczenie słów kluczowych w treści. Najważniejsze będzie kierowanie się zgodnie z Google Helpful Content – bezpośrednie odpowiadanie na potrzeby czytelnika oraz rzetelne i ekspercie podejście do kreacji contentu blogowego.
Wraz z rozwojem technologii głosowej, użytkownicy coraz częściej formułują zapytania w sposób naturalny, jakby rozmawiali z inną osobą. Dlatego warto uwzględnić wykorzystywane keywordy w formie pytań i używać naturalnego języka w treściach, co może poprawić ich zgodność z intencją wyszukiwania.
Poszukujesz eksperckiego zrozumienia i indywidualnego podejścia do Twojego biznesu? Postaw na zespół Trust Luna – czekamy na kolejne wyzwania i chętnie wspólnie z Tobą wkroczymy na ścieżkę do sukcesu.
Senior Content Specialist w Trust Luna. Z contentem związana od 2020 roku, z Trust Luna – od 2023. Dzięki Content Marketingowi rozwija swoją kreatywność i nieustannie poszerza zakres swoich umiejętności. Ceni sobie pracę zespołową, oderwanie od schematów i dobrą organizację. Prywatnie intresuje się fotografią, dobrą kawą i muzyką popularną.
Administratorem danych osobowych jest TRUSTLUNA Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Barcza 50G/99, 10-685 Olsztyn, KRS 0001026058. Masz prawo do żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu i przenoszenia danych, a także prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. W celach związanych z ochroną danych osobowych możesz kontaktować się z Administratorem danych pod adresem mailowym: [email protected].
Przetwarzamy Twoje dane kontaktowe, które przekazałeś nam w formularzu kontaktowym na podstawie Twojej zgody udzielonej poprzez udostępnienie nam danych kontaktowych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO).Po zakończeniu kontaktu nadal będziemy przechowywać Twoje dane kontaktowe w celu archiwizacji korespondencji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, do czasu wyrażenia przez Ciebie sprzeciwu lub ustania potrzeby archiwizacji.
Jeżeli wyraziłeś zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu, to na podstawie Twojej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a RODO) możemy kierować do Ciebie informacje handlowe, tj. informacje przeznaczone bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku Administratora, za pomocą środków komunikacji elektronicznej (SMS, MMS, e-mail). Dane te możemy wykorzystywać w ten sposób do czasu cofnięcia przez Ciebie udzielonej zgody. Zgoda na przekazywanie informacji marketingowych jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.
Więcej informacji na temat przetwarzania, w tym podstawy prawne, cele i okres przetwarzania danych, znajdziesz w polityce prywatności dostępnej tutaj.