baza wiedzy

Analiza słów kluczowych w contencie – jak dobrać frazy na bloga?

Załóż konto i rozwijaj się z Trust Luna!

Prężnie rozwijasz swoje działania e-commerce, tworzysz artykuły na bloga dopasowane do profilu branży, ale nie dostrzegasz, aby publikacje generowały większy ruch na stronie, a w efekcie – większą sprzedaż? A może właśnie zaobserwowałeś, że Twoi konkurenci niebezpiecznie przyspieszają ze swoimi działaniami online? W każdym przypadku warto zatrzymać się na kilka chwil i wykonać podstawową analizę, dzięki której nawet niszowa marka może stać się liderem w swojej dziedzinie. Podstawą, w tym przypadku, mogą okazać się wykorzystywane w treściach blogowych słowa kluczowe.  


Czym są słowa kluczowe i o czym pamiętać tworząc bloga? 

Słowa kluczowe to wyrażenia, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę, chcąc poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące go pytania, zagwozdki, znaleźć wymarzony produkt, bądź odnaleźć usługę, która spełni wszystkie jego wymagania. W ten sposób poszukuje wyjaśnień, wskazówek, a nawet rozwiązań swoich problemów. Naturalne jest więc to, że będzie poszukiwać rozwiązań, najlepiej dopasowanych do jego zapytania – a te najczęściej pojawiają się już na pierwszej pozycji, jaka wyświetla się w wyszukiwarce. Dzięki temu nie tylko odwiedzi stronę blogową, ale możliwe, że też zapozna się z ewentualną ofertą marki, jej produktami bądź usługami, a z czasem stanie się jej oddanym klientem.

Jednak jak zrozumieć, co może być wyszukiwane przez użytkowników i kolejno sprawić, że odwiedzą właśnie Twoją stronę? Podstawowym krokiem jest analiza. Nie będzie ona jednak skuteczna, jeśli nie określisz swojej grupy docelowej, jej problemów i tego, co może skłaniać ją do wyszukiwania fraz, na które będzie pozycjonować się konkretna strona oraz blog. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki cel mają spełniać treści – zwiększać ruch, kreować konkretny wizerunek marki, a może sprzedawać? 

Wiedząc, czego oczekujesz od strony blogowej, mogłoby się wydawać, że możesz już przejść do samego sedna, jakim jest analiza słów kluczowych. Między tymi etapami znajduje się jednak jeszcze jeden, bardzo istotny element, czyli po prostu temat. Czy pies może jeść kurczaka? Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Ile minut gotuje się jajko na miękko? Wszystko to definiuje stronę, w którą będzie docelowo zmierzać Twoja analiza. Dopiero później możesz przejść dalej – do doboru konkretnych fraz, odwołujących się do tematu bądź niszy, liczby miesięcznych wyszukiwań czy też poziomu konkurencji. Jednocześnie, warto optymalizować swoją pracę – sprawdź, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twoja konkurencja, jaki średni ruch osiąga na danym artykule, jakie kwestie nie zostały poruszone w treści, a wiesz, że sam mógłbyś je rozwinąć.

Dlaczego słowa kluczowe w contencie blogowym są istotne?

Określenie właściwych słów kluczowych, może stać się gwarancją, że Twoje treści trafią do odpowiednich odbiorców. Frazy są swoistym pomostem, łączącym Twoją markę z użytkownikiem internetu. Dzięki świadomemu wykorzystaniu keywordów ułatwiasz odbiorcy odnalezienie Twojej marki. Skup się więc na trafności – będzie miała ona bezpośredni wpływ na odbiór tekstów. Jeśli wykorzystasz słowa kluczowe, które nie są powiązane z tematyką całej strony, nie dotrzesz do właściwych odbiorców, a co za tym idzie – nie osiągniesz wyznaczonych sobie celów i przyczynisz się (nawet nieświadomie) do wzrostu współczynnika odrzuceń domeny.

Odkrywając moc, jaką niesie ze sobą content marketing, na każdym kroku musisz pamiętać, że te działania nie przyniosą efektów natychmiast. To proces, którego założenia mogą – a nawet muszą – być dostosowane do wyznaczonych celów. Wzrosty, spadki, nieustanna rywalizacja, coraz nowsze rozwiązania i formy contentu – wszystko to wpływa na odbiór Twoich treści. Czasami warto jednak skupić się na podstawach i świadomym wykorzystaniu słów kluczowych. Co więcej, mimo że obecność fraz w treściach blogowych często jest wykorzystywana z myślą o robotach indeksujących, nie zapominaj, że treści będą też czytane przez człowieka – skup się na jego intencji i celach.

Mimo że nie zaobserwujesz natychmiastowych wzrostów ruchu na swoim blogu, będą to działania długofalowe. Koncentrując się na contencie, inwestujesz w przyszłość swojego serwisu – poprawę widoczności, wyższe pozycje w wyszukiwarce, wzrost zaangażowania użytkowników czy nawet zwiększoną konwersję.

Jakie typy słów kluczowych możesz wykorzystywać na swoim blogu?

Powinieneś używać zdywersyfikowanych słów kluczowych, aby docierać do różnorodnych odbiorców, na każdym etapie ścieżki zakupowej. Istnieją różne rodzaje keywordów, które możesz wykorzystać w swojej strategii. Pamiętaj jednak, że ich kategorie często mogą się pokrywać.

  1. Ogólne słowa kluczowe – to szerokie wyrażenia, często pojedyncze słowa, które ogólnie opisują temat. Na przykład: „samochody”, „dieta”, „moda”. Są one zwykle bardzo konkurencyjne i mogą przyciągać dużą liczbę użytkowników, ale równocześnie mogą sprawiać problemy w osiągnięciu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Czytelnicy bloga będą z nich korzystać zazwyczaj na początku swojej ścieżki.
  2. Mid-tail, czyli słowa o średnim zasięgu – w kategorii znajdziemy frazy zawierające kilka słów, które są bardziej skonkretyzowane, niż ogólne słowa kluczowe, ale nadal są dość powszechne. Na przykład: „najlepsze samochody hybrydowe”, „zdrowa dieta dla seniorów”, „najnowsze trendy modowe”. Mogą one przyciągać użytkowników, którzy bardziej skonkretyzować swoje wymagania. Dodatkowo często są mniej konkurencyjne niż ogólne słowa kluczowe.
  3. Długie ogony (long-tail) – są to bardzo precyzyjne frazy składające się z kilku słów. Są one bardzo ukierunkowane i specyficzne dla konkretnego zapytania lub potrzeby użytkownika. Na przykład: „najlepsze samochody hybrydowe dla rodzin z dużą pojemnością bagażu”, „dieta bezglutenowa dla osób z problemami jelitowymi”, „najnowsze trendy w modzie weselnej dla kobiet”. Mogą generować mniej ruchu, ale może to być ruch o wiele bardziej kaloryczny z punktu widzenia konwersji.
  4. Sezonowe słowa kluczowe –  to frazy związane z konkretnym okresem lub sezonem, które są popularne tylko w określonym momencie. Będą to na przykład: „prezenty na święta Bożego Narodzenia”, „najlepsze przepisy na letnie dania”, „najnowsze trendy modowe na wiosnę 2024”. Charakteryzują się dużą liczbą wyszukiwań w określonym momencie, jednak dzięki systematycznej aktualizacji treści, mogą generować ruch każdego roku. 

W narzędziach nie pojawiają się żadne słowa kluczowe związane z potencjalnym tematem? To nie problem. Przede wszystkim słuchaj swoich klientów – jeśli wiesz, że grupa docelowa ma problem z konkretnym zagadnieniem, śmiało stwórz wartościowy artykuł właśnie na ten temat, mimo że nie znalazłeś odpowiednich keywordów. Nie obawiaj się komunikacji z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi np. za sprzedaż Twoich usług – zapytaj, jakie są największe zagwozdki bądź bolączki grupy docelowej. Takie osoby mogą okazać się cennym źródłem informacji i inspiracji. Co więcej, dzięki wdrożeniu tego typu rozwiązań, zoptymalizujesz pracę innej osoby, na blogu odczujesz wzrost sesji i jednocześnie staniesz się ekspertem w branży – nie tylko dzięki doskonałej obsłudze klienta. 

Jak wybrać odpowiednie słowa kluczowe na bloga?

Stały ruch i zaangażowanie przez długi czas – właśnie to możesz osiągnąć, decydując się na tworzenie treści evergreenowych. Będą one uniwersalne i nie będą tracić swojego potencjału pomimo zmieniających się trendów. Do tego typu treści zaliczają się np. poradniki, instrukcje, artykuły edukacyjne czy wskazówki. Oczywiście wśród treści evergreenowych mimo wszystko pojawia się pojęcie sezonowości – przykładowo, artykuł poświęcony czyszczeniu butów zamszowych będzie generować ruch przez cały rok, podczas gdy tekst „Jak ubrać się na komunię?” będzie najchętniej odwiedzany wiosną. Mimo to zadbasz o to, że oba typy będą przyciągać użytkowników. 

Cenną wskazówką może być jednak to, że nawet treści evergreenowe czasami będą wymagać aktualizacji, m.in. w związku ze zmieniającymi się trendami – w 2024 roku modne mogą być sukienki w grochy, gdy w 2025 będą królować cekiny. Dzięki takiemu zabiegowi i aktualizacji słów kluczowych, co roku będziesz przyciągać nowych odbiorców. 

Rozpoczynając poszukiwania fraz na bloga, dobrą taktyką w pierwszym kroku będzie przygotowanie fundamentów, którymi w tym przypadku będą konkretne tematy bądź całe klastry tematyczne. Nieustannie istotne będzie jednak to, by były to obszary powiązane z profilem działalności biznesu. Na każdym etapie pamiętaj jednak, by nie powielać tematyki, która już została omówiona na blogu, ponieważ może to doprowadzić do kanibalizacji podstron i jednoczesnego osłabiania swoich działań, niż wznoszenia ich na wyższy poziom. Co więcej, w tym momencie możesz wykonać przegląd działań konkurencji – dowiedzieć się, jakie artykuły pojawiają się na innych blogach i po prostu zainspirować się do tworzenia podobnych, a nawet lepszych wpisów. 

Tak przygotowany plan możesz rozwijać – przejdź zatem do takich narzędzi jak Google Keyword Planer czy Ahrefs, gdzie odkryjesz potencjał ruchu konkretnych fraz. Wskaźnik ten dodatkowo może stać się dla Ciebie drogowskazem, dzięki któremu nadasz priorytet tworzenia i publikacji. 

WSKAZÓWKA

Oprócz popularnych słów kluczowych zwróć uwagę na frazy long-tail, które mogą być bardziej konkretne i skuteczniej przyciągać ruch na Twoją stronę. Na przykład, zamiast wykorzystywania frazy „dieta”, możesz sięgnąć po „podstawy diety wegańskiej dla początkujących”.

Dobre praktyki wykorzystywania słów kluczowych w treściach blogowych

Skuteczne wykorzystanie słów kluczowych w treściach blogowych jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w zakresie organicznego pozycjonowania się w wyszukiwarkach oraz przyciągania odpowiedniej grupy czytelników. Jednakże, aby zbudować strategię, która rzeczywiście przyniesie pożądane wyniki, należy podchodzić do tego procesu z rozwagą i zrozumieniem. Wdrożenie kilku dobrych praktyk wykorzystywania słów kluczowych w treściach blogowych wymaga nie tylko znajomości podstaw, ale także głębszego zrozumienia mechanizmu. Co możesz wdrożyć w swoich działaniach, chcąc jeszcze bardziej zbliżyć się do sukcesu?

Naturalność to podstawa

Mnogość form towarzysząca słowom kluczowym może sprawiać, że nie tylko twórca treści może czuć się nimi przytłoczony, ale też czytelnik. Zapełnianie treści bloga dużą liczbą słów kluczowych, czyli keyword stuffing, to – niestety – przepis na negatywny odbiór artykułu, wyeliminowanie użyteczności i wartości dla czytelnika. Co więcej, takie działania mogą zostać negatywnie odebrane również przez algorytmy wyszukiwarek, a w efekcie – obniżyć wartość domeny. 

Warto stawiać na synonimy i frazy pokrewne. Dzięki temu treść będzie o wiele bardziej zróżnicowana i naturalna, a jednocześnie wciąż będą pojawiać się w niej istotne frazy. Słowa kluczowe powinny być więc subtelnie wplecione w treść, tak aby nie zakłócać przekazu i nie odciągać uwagi od głównego tematu.

Naturalność w treściach blogowych to nie tylko kwestia SEO, ale również kluczowy element budowania zaangażowania czytelników i autorytetu w branży. 

Strategia i kreatywność

Naturalność jest połączona z kilkoma zasadami, które warto wdrożyć, szczególnie w kontekście niektórych „problematycznych” wyrażeń. Pamiętając jednak o strukturze samego tekstu, czytelniku i o wyszukiwarce. Warto zacząć od samego tytułu, który nie tylko powinien przyciągać uwagę, ale też zawierać najważniejszy dla tekstu keyword. Słowa mogą również pojawiać się w nagłówkach, akapitach oraz w postaci list punktowanych, które jednocześnie zwrócą na siebie większą uwagę czytelnika. 

WSKAZÓWKA

Chcesz wykorzystać frazę, która w narzędziu zawiera błędy ortograficzne? Nic straconego – wykorzystaj ją w poprawnej formie. Fraza może zostać rozdzielona znakami interpunkcyjnymi, odmieniona czy nawet zmodyfikowana poprzez dodanie do jej struktury słów pochodnych. 

Optymalizacja, czyli recykling treści

Aktualizowanie treści i dodawanie do nich nowych fraz kluczowych może pomóc w zwiększeniu widoczności Twojego bloga. Algorytmy wyszukiwarek stale ewoluują – tak, jak wymagania użytkowników. Dlatego regularne dostosowywanie treści do zmieniających się trendów i preferencji jest kluczowe dla utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Systematyczna aktualizacja treści pozwala na utrzymanie ich aktualności i atrakcyjności. Dodawanie nowych informacji, przykładów, case studies czy opinii sprawia, że treści są bardziej wartościowe i bardziej atrakcyjne dla użytkowników. 

W 2023 roku stworzyłeś tekst o trendach modowych na nadchodzące lato? Wracaj do treści również w kolejnych latach – trendy zmieniają się tak samo, jak wyszukiwane słowa kluczowe. 

Topical authority

Połączenie long-tailowych fraz z uwzględnieniem intencji czytelnika to wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, większy ruch na blogu i więcej sukcesów. Uwzględniając te czynniki, nie zapominając o naturalności treści, warto tworzyć jeden, odpowiednio zoptymalizowany tekst wyczerpujący temat, niż rozdzielać treść na kilka wpisów. Im więcej słów kluczowych powiązanych z tematem wykorzystasz w jednym artykule, tym lepiej. 

Jeden wpis nie musi pozycjonować się na jedno słowo kluczowe, ale nawet i na setki. 

Najgorętszy trend w świecie blogów i słów kluczowych

Wykorzystując w swoich treściach blogowych odpowiednie frazy, przyczynisz się do lepszego pozycjonowania swojej strony, zwiększenia na niej ruchu czy ułatwisz osobie tworzącej teksty ich kreację. Czy trendem można jednak określić oczywistości? Coraz większe znaczenie ma analiza intencji użytkownika. Obecnie nie wystarczy jedynie umieszczenie słów kluczowych w treści. Najważniejsze będzie kierowanie się zgodnie z Google Helpful Content – bezpośrednie odpowiadanie na potrzeby czytelnika oraz rzetelne i ekspercie podejście do kreacji contentu blogowego. 

Wraz z rozwojem technologii głosowej, użytkownicy coraz częściej formułują zapytania w sposób naturalny, jakby rozmawiali z inną osobą. Dlatego warto uwzględnić wykorzystywane keywordy w formie pytań i używać naturalnego języka w treściach, co może poprawić ich zgodność z intencją wyszukiwania.

Poszukujesz eksperckiego zrozumienia i indywidualnego podejścia do Twojego biznesu? Postaw na zespół Trust Luna – czekamy na kolejne wyzwania i chętnie wspólnie z Tobą wkroczymy na ścieżkę do sukcesu.

Author Photo
Patrycja Mucha

Senior Content Specialist w Trust Luna. Z contentem związana od 2020 roku, z Trust Luna – od 2023. Dzięki Content Marketingowi rozwija swoją kreatywność i nieustannie poszerza zakres swoich umiejętności. Ceni sobie pracę zespołową, oderwanie od schematów i dobrą organizację. Prywatnie intresuje się fotografią, dobrą kawą i muzyką popularną.

Zobacz również

Not indexed, money wasted. ...
Indeksacja artykułów i linków w kontekście pozycjonowania stron internetowych jest wyzwaniem – zwłaszcza w dynamicznym środowisku Google. Choć przedstawiony case nie jest d...
Czytaj więcej
Projekt SEO: takiej konfere...
Jako organizatorzy, z dumą wspominamy ostatnie dni. Malowniczy pałac Talaria, najwięksi eksperci z całej Polski, kameralny klimat, networking, prelekcje, wymiana doświadcze...
Czytaj więcej
semKRK#22 BIG: Trust Luna n...
29 maja nasz zespół odwiedził Kraków, aby wziąć udział w semKRK#22 BIG. W malowniczej scenerii Starej Zajezdni spotkali się entuzjaści marketingu z całej Polski. Był to dzi...
Czytaj więcej
KONTAKT

Gotowy na współpracę?

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na poprawę widoczności Twojej marki w internecie, chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie, czy potrzebujesz skutecznych strategii contentowych i link buildingowych – jesteśmy tu, aby pomóc.
Wypełnij formularz
    Trust Luna
    UL. FRANCISZKA BARCZA 50G/99,
    10-685 OLSZTYN

    NIP: 7393981405
    REGON: 524774322
    Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
    Zarejestruj sięZaloguj się
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram